Češi sice nejsou vzorem mobilních zaměstnanců, ale čím dál více jich zkušenosti se zahraničními pracovními štacemi má. Rok 2013 bude reprezentován pokračujícím útlumem (nejen) evropských ekonomik, takže nelze čekat zázraky. Přesto existují státy, které českým pracujícím dokážou nabídnout mnohonásobně více, než je běžné u nás.
Nejdůležitější otázka. V našem prostoru se samozřejmě nabízí Nemecko, ovládáte-li tamní jazyk, nebo nemáte-li příliš vysoké nároky na zodpovědné a výřečné povolání. Brigádníci si zpravidla vystačí i s angličtinou. Práce v Německu je poměrně dost, ať už pro experty, nebo nekvalifikované pracovníky. Podobné je to v Anglii, která je zejména mladším generacím jazykově nejbližší.
V letní sezóně se nabízí i atraktivní přímořské lokality, jako je Spanelsko, nebo Itálie, kde lze spojit příjemné s užitečným. Protože jde zpravidla o práci v turistickém ruchu, vyžadována je nejčastěji znalost anglického jazyka.
Ze vzdálenějších destinací je stále enormně populární Australie a USA, které nabízejí velmi přátelské prostředí, ale odrazují vysokými startovacími náklady a nutností získat víza.
Ideální je samozřejmě přes známé, ale práci v zahraničí inzerují společnosti i na českých portálech, viz konec článku a nabídky práce a brigády v zahraničí přímo na Fleku. Nedoporučujeme jenom jízdu do zahraničí a až následné hledání práce, protože současná složitá situace na pracovních trzích tomuto chování příliš nevychází vstříc a místo výdělku by pro vás cesta do zahraničí mohla znamenat finanční újmu.
Včera bylo pozdě! Práci v zahraničí na rok 2013 hledejte s dostatečným předstihem, protože se to může pořádně protáhnout. Začněte pravidelně procházet inzeráty na Fleku i ostatních inzertních serverech, kontaktujte pracovní agentury a poptejte se svých známých, jestli o nějaké práci nevědí. Hledáte-li spíše brigádu na léto, také s hledáním začněte raději rovnou, zakrátko přijde Nový rok a po něm už to všechno letí a lukrativní brigády jsou zpravidla vybrané velmi rychle.