|
Pokud chcete v létě vyrazit za výdělkem do zahraničí, máte nejvyšší čas si práci zajistit. "Brigád je kvůli ekonomické krizi výrazně méně než v minulosti. Je zřejmé, že o volná pracovní místa, byť na pár měsíců, je boj," říká Dagmar Procházková z EURES - evropského portálu pracovní mobility, který zprostředkovává práci v EU.
Situace je tak v zahraničí složitější než v tuzemsku, kde agentury hlásí, že s oživením ekonomiky firmy počítají s obsazováním brigádníků na místa nejen ve výrobě, ale i v administrativě.
V zahraničí je asi nejvíce možností v přímořských letoviscích a na ostrovech Řecka, Španělska a Itálie. Nejčastěji jsou nabízeny pozice servírek, animátorů a delegátů. Pracuje se zhruba 40 hodin týdně, výdělek je od 500 do 1 000 eur.
Oblíbené jsou brigády na farmách při sklizni ovoce. Práce je fyzicky náročná. Nevýhodou je, že závisí na počasí. Pokud je příznivé, lze si například v Anglii vydělat 200 liber za týden.
"Největší zájem o zahraniční brigády mají studenti, kteří se chtějí zdokonalit v jazyce. Poptávka je především po práci u moře, hlavně ve Španělsku a Řecku," uvádí Mirka Vybíhalová z agentury Ajob, podle níž je nutné, aby lidé vyrážející do zahraničí uměli alespoň základy angličtiny.
"Ovšem je třeba si uvědomit, že zaměstnavatelé nechtějí lidi jen na dva až tři týdny, dávají přednost těm, kteří mohou zůstat dva, lépe čtyři měsíce, tedy celou sezonu,“ vysvětluje Mirka Vybíhalová a dodává, že se dá vydělat kolem 1 000 eur za měsíc.
V Americe jsou volná místa instruktorů dětských táborů
V poslední době výrazně stoupl zájem o USA, kde nabídka pracovních míst převyšuje poptávku. Nejvíce možností je vdetskych táborech, volná jsou místa buď instruktorů, nebo pomocníků v kuchyni, v prádelně či údržbě.
Na místě si vyděláte za devět týdnů práce 1 000 až 1 500 dolarů. Ubytování a stravování je zajištěno v táboře, stejně jako doprava z letiste a zpět.
Přes agenturu je to jednodušší
Hledání vhodné brigády v zahraničí můžete svěřit agentuře. Je to pohodlnější, všechno za vás za pár set korun vyřídí a zajistí i ubytování. Spolupracuje se zahraniční agenturou v místě brigády, která by měla vyřešit případné potíže.
A kde agenturu najít? Na internetu jsou jich spousty, ale pozor, není agentura jako agentura. Pokud budete muset vše vyřizovat přes internet a žádný zaměstnanec si nenajde čas, aby se s vámi sešel, mějte se na pozoru.
Bez angličtiny to nejde
Pokud patříte mezi dobrodružnější jedince, vypravte se za brigádou na vlastní pěst. Ale i tak je lepší si domluvit práci dopředu. Poslouží stránky Eures, kde najdete odkazy na pracovní vyhledávače.
Na www.eures-jobs.com můžete hledat sami - zadejte práci na dobu určitou, klíčové slovo "season", případně profesi, kterou chcete dělat.
Poslední možností je vyrazit do ciziny na vlastní pěst a obcházet místní restaurace, bary či obchody. Je to však riskantní. "Vypravila jsem se do Irska a práci jsem nesehnala. Bylo tam hodně Čechů a Slováků a ve srovnání s Českem se tam brigáda sháněla mizerně," říká studentka Markéta.
Kde hledat informace o zahraničních brigádách
• www.anyworkanywhere.com -nabídky práce i ubytování |
foto: Profimedia