Poslední dobou se množí zkušenosti studenů, kteří vyjeli pracovat do zahraničí „na vlastní pěst“ a uspěli i bez podpory agentury. Na co tedy takové agentury jsou? Za co jim student platí peníze? A vrátí se mu pak? Zeptali jsme se některých agentur za vás.
Hlavní nevýhoda - finanční náročnost
Platba agenturám za zprostředkování práce v zahraničí rozhodně není záležitost pár korun, které by studentovi jen tak bezbolestně vypadly z kapsy, aniž by si toho všiml. Většinou je k takové jednorázové investici nutná asistence rodičů, kteří ale ne vždy mohou být nakloněni studentově touze vydělávat v tvrdé měně; nebo nakloněni jsou, ale jejich omezený rodinný rozpočet jim v tom brání. Zároveň stále častěji slýcháme o studentech, kteří do zahraničí odjeli jen na otevřenou jízdenku, spolehli se na známé známých, pár liber v kapse a na své schopnosti si práci sám najít. A samozřejmě na štěstí, kterého je v tomto případě nutná pořádná dávka.
Otázka tedy zní: proč by měli studenti platit tolik peněz za něco, co si může zařídit sám? Za co agentuře platí? A je to nutné?
Zeptali jsme se na tyto otázky několika zprostředkovatelských agentur.
Jistota do začátku
Asi největším přínosem vaší spolupráve s agenturou je JISTOTA. Pokud si vyberete dobrou agenturu, máte už před odjezdem zajištěné konkrétní pracovní místo, víte kde budete bydlet, jak daleko to budete mít z bydliště do práce a kolik vám v práci budou platit. To se vám osobně podaří zařídit jen pokud máte dobré a spolehlivé osobní kontakty v zahraničí.
Agentura s vámi podepíše a zkontroluje pracovní smlouvu ještě v ČR, přihlásí vás na úřady, zařídí vám pojištění a dá vám kontakt na svého nejbližšího tamního delegáta. S agenturou tedy víte, že nebudete nelegálně umývat záchody za polovic minimální mzdy.
Peníze - jak je to ve skutečnosti
S tím také souvisí otázka finanční náročnosti vaší cesty do zahraničí. Pokud chcete co nejvíce ušetřit, většinou se vám bude zdát agenturní poplatek jako zbytečné výdaje. Uvědmomte si ovšem, že pokud se rozhodnete vyjet bez agentury, musíte také počítat s tou horší variantou - že se za čtrnáct dnů vrátíte domů s nepořízenou a totálně švorc. Bydlení, doprava a jídlo v zahraničí se bez práce špatně financují.
Vladislav Ligas z Agentury Czechia LTD pro ilustraci uvádí: „Například v Londýně jsou opravdu drahé nájmy a každý týden bez práce stojí hodně peněz. Když to nakonec přepočítáte, studenti za služby zaplatí, ale pak se jim to ve většině případů vrátí zpět ve formě rychlejšího vyřízení potřebných formalit a následného nalezení práce.“
Tomáš Kadlec ze společnosti Práce v zahraničí vypočítává: „Když si klient hledá práci sám, musí si stejně zaplatit letenku plus manipulační poplatky, zajistit a zarezervovat si ubytování, což také něco stojí, nechat si zkontrolovat pracovní smlouvu atd. Navíc v případě, že hledá práci až na místě, může se doba jejího hledání protáhnout i přes 3 měsíce s tím, že životní náklady v Londýně za tu dobu přesáhnou i 100.000 Kč a v Dublinu jen o něco méně. Je to vůbec nejdražší způsob zařizovaní práce.“
Řešení problémů
Pracovní agenturu za zády oceníte ale hlavně v případě nějakých problémů. Většina z nich má totiž v dané zemi vlastního delegáta, který vám může pomoci nejen s nalezením zaměstnání a s orientací ve městě, ale může vás např. i vyzvednout na letišti. „Naše služby samozřejmě nekončí tím, že Vás vyšleme "na zkušenou" do cizí země,“ říká Jaroslav Tykal z agentury STUDYLINE. „Pokud se v průběhu pobytu naskytnou problémy, nebo pokud potřebuje klient radu, má se na koho obrátit. A to nejen na nás v ČR, ale také na naše parterské agentury v zahraničí. To klientovi ušetří spoustu času a usnadní mu to začátky v zahraničí.“
Alexandra Hroncová z GTS International dále vysvěluje: „Agentura má nezastupitelnou funkci zejména v případech, kdy dojde k jakýmkoliv komplikacím už v zahraničí. Např. pokud se klient z hlediska jazykové vybavenosti "necítí" ihned nastoupit do zaměstnání, zajistíme mu i jazykový kurz.“
Stručně řečeno, pokud máte dost peněz na to, abyste si zaplatili měsíc nejistého života v zahraničí, stráveného jen chozením po městě a hledáním práce, pravděpodobně máte dostatek peněz i na to, abyste si zaplatili v ČR kvalitní a spolehlivou agenturu, která tohle všechno udělá za vás a dopředu. Ušetříte si měsíc nervů, nejistoty a trapný návrat domů s prázdnou v případě neúspěchu.
Paní Alexandra Hroncová na závěr ale varuje: „Doporučovala bych, aby si klient, který shání práci v zahraničí prostřednictvím cestovní agentury, ověřil, zda má dotyčná kancelář povolení k činnosti od ministerstva práce a sociálních věcí. Může se tak vyhnout různým podvodným agenturám, které lákají na vysoké výdělky v zahraničí, přičemž z klientů zpravidla pouze zinkasují peníze bez záruk.“
Zdroj:www.jazyky.com