Česká republika jako nárazníkové pásmo může čekat větší příliv lidí z přistupujících zemí. "Už teď je u nás přes 60 tisíc Slováků a 10 tisíc Poláků a trh to zatím nenarušuje," říká ministr práce Zdeněk Škromach.
"Ten, kdo chtěl už odejít, tak odešel a nemyslím si, že by měl nastat nějaký masový odliv," dodává. Počítačoví experti odcházeli už v devadesátých letech, převážně do Irska, Británie a USA. Ale nebylo jich dost, Německo a Francie dokonce nenaplnily počty povolení.
Fyzici, biologové nebo matematici mají podobné možnosti. "Mladý vědec musí odejít do světa na zkušenou a navázat kontakty. Nejdůležitější však je, aby se vrátil a měl tady alespoň podobné podmínky k práci," upozornila Helena Illnerová, předsedkyně Akademie věd ČR.
Podle Václava Marka, ředitele projektu Česká hlava, který oceňuje české vědce, jde o celoevropský problém. "Vždyť polovina evropských doktorandů, kteří studují ve Spojených státech, se zpátky do Evropy nevrací," říká.
Evropská komise předpokládá, že cestovat za prací bude v příštích 25 letech téměř jedno procento populace velké Evropské unie se 450 miliony obyvatel. A generaci potrvá, než se mzdy srovnají.
Ekonomové však vyvracejí, že by Východ omezoval růst mezd. "Panuje obava, že přijede spousta pracujících z východní Evropy a ti srazí mzdy dolů. Tvrdíme, že tomu tak nebude. Odpadnou cla a tarify, mělo by dojít k růstu obchodu. Ten zvýší poptávku po pracovní síle, a to by pak mělo vést k růstu mezd," uvedl ekonom Hugh Metcalf z University of Newscastle, který tento týden zveřejnil studii o vývoji mezd v rozšířené EU.
"Ale sledovali jsme zatím jenom přesuny u odborných profesí. Ještě nemáme přesnou představu, co se bude dít na trhu s neodbornými profesemi," dodal. V celé Evropské unii dosud platí a ve většině zemí ještě aspoň dva roky platit bude, že domácí uchazeč o práci má přednost.
Když chce dát zaměstnavatel práci cizinci, musí na úřadu práce prokázat, že místního nenašel. A nesmí mu dát nižší plat, než je obvyklé. Výhoda levnější pracovní síly tím padá. Zaměstnanec pak musí projít zdravotním vyšetřením, vyplnit plno formulářů a vystát hodně front.
"Zaměstnavatel mě potřeboval ve své pařížské pobočce. Přesto jsem na pracovní povolení čekala v Praze přes půl roku," popisuje Jana z mezinárodní spediční společnosti, která už tři roky pracuje ve Francii. Její výhodou byla zkušenost v oboru a dobrá jazyková vybavenost.
Konzuláty shodně uvádějí, že největší šanci má žadatel o práci, který je specialista na něco, co někdo jiný neumí.