Konzulát vám půjčí jen peníze, které pokryjí návrat do České republiky
20. dubna 2007
Může se stát, že na dovolené v zahraničí přijdete o peníze. Jak co nejrychleji nějaké sehnat? Lze si nechat poslat peníze z Česka? Kdy vám pomůže konzulát?
Nosit doklady a peníze na jednom místě se samozřejmě nevyplácí ani v zahraničí. Paní Jana se nechala unést atmosférou hlučného a přelidněného italského tržiště, a když chtěla zaplatit za vybrané ovoce, zjistila, že jindy poměrně pečlivě střežená kapsa s doklady i penězi vzala zasvé.
Naštěstí nebyla jediná z rodiny, kdo měl u sebe peníze, takže když se s manželem trochu uskromnili, na zbytek pobytu jim peníze vystačily. Ale může se snadno stát, že přijdete o všechny peníze, které jste si s sebou na dovolenou vzali, například když je necháte bez dozoru v autě.
Je to situace sice nepříjemná, ale nikoli neřešitelná. Máte hned několik možností, kde a jak v cizině získat „náhradní hotovost“. Banka vám pomůže, ale je to drahé S žádostí o pomoc se můžete obrátit na zastupitelský úřad České republiky v místě vašeho pobytu. Pokud jste současně přišli i o doklady,budete s ním jednat tak jako tak.
Český konzulát vám však ve valné většině případů půjčí jen peníze, které pokryjí návrat do České republiky. V případě, že se z dovolené předčasně vrátit nechcete, musíte hledat jiné řešení. Držitelé embosovaných karet (tedy karet s plasticky vyraženými údaji) mohou svoji banku požádat o vydání náhradní hotovosti (tzv. emergency cash) nebo náhradní platební karty (tzv. emergency card).
Tyto dvě služby jsou však určeny skutečně jen pro nouzové použití. Náhradní karta i hotovost jsou zpoplatněny částkou v řádu tisíců korun (obvykle 3000 až 4000 korun). Navíc peníze dostanete nejdřív za 24 hodin, kartu třeba i za 3 dny, což může být pozdě. Navíc karta má omezenou platnost, buď po dobu pobytu za hranicemi, nebo například dvou měsíců. Po návratu vám banka vydá kartu novou s původní platností, za kterou pochopitelně také zaplatíte.
Peníze se dají poslat levněji
Rychlejší a levnější variantou je nechat si peníze poslat od rodiny či známých z České republiky, a to prostřednictvím specializovaných organizací (Western Union či Chequepoint). Například u společnosti Western Union stojí zaslání částky 25 000 korun únosných 1250 korun.
Převod peněz je poměrně jednoduchý. Stačí, aby osoba, která vám bude peníze posílat, zašla s potřebnou hotovostí na některou z poboček Western Union (ty se v ČR kryjí s pobočkami České pošty, v zahraničí mohou být také ve směnárnách, cestovních kancelářích, letištích, obchodech, bankách apod.).
Tam vyplní formulář (peníze se posílají v hotovosti na jméno příjemce), předloží platný doklad totožnosti a zaplatí odesílanou částku včetně poplatku. Nakonec vám odesilatel peněz zavolá a v případě, že se v zahraničí nemůžete prokázat žádným dokladem totožnosti, dohodnete si s ním heslo.
Po vyplnění formuláře a ověření údajů (popř. zmíněného hesla) vám na pobočce v místě vašeho pobytu peníze vyplatí. Máte-li uzavřeno cestovní pojištění, může být tato služba součástí asistenčních služeb k pojištění, a to dokonce zdarma.
Při ztrátě dokladů pomůže konzulát
Nejen v případě, kdy jste byli okradeni, ale v jakékoli nouzové situaci se v zahraničí můžete obrátit na zastupitelský úřad České republiky. Poskytování pomoci českým občanům, kteří se v zahraničí ocitli v nouzi (např. při autohavárii, hospitalizaci, omezení osobní svobody a pochopitelně ztrátě či odcizení cestovních dokladů, peněz, dokonce léků), patří mezi důležité činnosti zastupitelských úřadů. Adresu a kontaktní údaje úřadu země, do které se chystáte vyjet, raději obstarejte ještě před odjezdem. Najdete je na webu ministerstva zahraničí.
Když přijdete o doklady
Cestovní pas
Prvním krokem v situaci, kdy v cizině zjistíte, že jste bez pasu, je oznámit to místní policii a požádat ji o sepsání protokolu (potvrzení) o ztrátě či krádeži. Poté kontaktujte místní zastupitelský úřad České republiky, kde se s jeho pracovníky domluvíte na dalším postupu. V případě, že máte problém s jazykovou bariérou, můžete postup obrátit a pracovníky konzulárního úseku požádat o pomoc při jednání s policií.
Pokud jste v zahraničí jen na krátkodobé dovolené, úřad vám nebude vyřizovat nový pas, ale jen náhradní doklad – tzv. cestovní průkaz. Cestovní průkaz je doklad určený pouze ke konkrétní jednotlivé cestě – návratu do České republiky.
Vyřízení žádosti o vydání standardního cestovního pasu, a to jak starého typu bez strojově čitelné zóny, tak nového typu se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji totiž trvá významně déle. Starý pas zastupitelské úřady vyřizují ve lhůtě 60 dnů a nový dokonce až za 120 dnů, žádost totiž zasílají k vyřízení příslušným úřadům do České republiky. Cestovní průkaz vám zastupitelský úřad vydá v nejkratším možném termínu, záleží také na tom, jaké doklady jste schopni předložit (a zda vůbec).
Občanský průkaz
V rámci Evropské unie při cestování vystačíte jen s občankou – ovšem pozor, platí to jen v případě, že máte tu se strojově čitelnými údaji (jsou vydávány od druhé poloviny roku 2000). Pokud ji v některé zemi EU ztratíte nebo vám ji někdo ukradne, postup je obdobný jako v případě cestovního pasu.
Tedy nejdříve návštěva místní policie kvůli sepsání protokolu a hned poté návštěva místního zastupitelského úřadu. Novou občanku si však budete muset vyřídit až po návratu do Česka, zastupitelský úřad vám pro návrat domů vydá cestovní průkaz stejně, jako když přijdete o cestovní pas.
Řidičský průkaz
Ve většině zemí Evropy sice už stačí jen český řidičský průkaz, ale může se vám stát, že mezinárodní řidičák bude chtít vidět obsluha autopůjčovny i ve státech, kde jinak není potřeba. Plánujete- -li v zahraničí jezdit autem, doporučujeme si jej vyřídit. S sebou na cestu si vezměte oba průkazy, ale pokud možno je noste odděleně, máte tak větší šanci, že vám aspoň jeden zůstane.
Náhradní řidičák v zahraničí nezískáte, a podle Ministerstva dopravy ČR tuto situaci silniční zákon neřeší. Dávejte na něj obzvlášť pozor. Když vám doklady přece jen ukradnou, obraťte se na místní policii a trvejte na vystavení potvrzení o krádeži. Připravte se ovšem na to, že ne všichni policisté jej automaticky akceptují a že se někdy s nimi budete muset dohadovat.
Užitečné informace
Kde vyřizovat
Místní zastupitelský úřad České republiky
Potřebné doklady
Cestovní průkaz – vyplněná žádost (povinný originální tiskopis je k dispozici na zastupitelském úřadu), 2 fotografie o rozměru 35 x 45 mm, nejlépe i nějaký doklad totožnosti a v případě, že z něj není zřejmé české občanství, i další doklad, kterým jej doložíte (např. občanský průkaz, rodný list) – vaši totožnost může povrdit i jiná osoba, která cestuje s vámi a o pas nepřišla, případně zastupitelský úřad najde jiný způsob
Lhůta pro vyřízení
Nejkratší možná
Poplatek
400 Kč v měně státu, kde zastupitelský úřad sídlí, případně v náhradní volně směnitelné měně (např. euro, dolar) v přepočtu na koruny podle směnných kurzů devizového trhu vyhlášených k 1. dni měsíce, na vaši žádost úřad přijme i české koruny
Poznámka: neplatí pro řidičský průkaz
Autoři:
Kateřina Boušová, MF Dnes