Díky současné situaci na pracovním trhu a velkému nedostatku pracovních míst se práce v zahraničí opět stavá možností, kde místo získat.
V 15 původních zemích EU pracovalo v roce 2007-2008 legálně více 45 tisíc Čechů. Většina z nich manuálně. Toto číslo se postupně snižovalo, nejdříve se lidé vraceli domů protože měli možnost zajímavých pracovních míst v ČR. Ovšem počet lidí pracujících v zahraničí 2008-2009 klesl skoro o polovinu a to i díky krizy, protože mnohá místa zanikla.
Česká republika patří k zemím s nízkým migračním potenciálem, tvrdí studie. O možnosti najít si práci v zahraničí uvažovala teoreticky třetina dotázaných, reálně asi patnáct procent. Skutečně však odchází jen malá část. Ale současná situace na trhu s novými pracovními místa je tak špatná že si tuto myšlenku začlo připomínat více lidí.
Jedním z důvodů je že krizi lépe překonali vyspělejší ekonomiky a nabídka pracovních míst v těchto zemích se po roce začala velmi rychle oživovat.
Dnes můžeme bez překonávání složitých administrativních překážek odjet, žít a pracovat v jedné z nejrozvinutějších ekonomik světa. Můžeme zde snadno žít, poznat jiné kulturní prostředí a naučit se jazyk nebo si jen během krátké doby vydělat slušné peníze. Ani jazyková bariéra není v dnešní Anglii velkou překážkou. Vždyť jeden ze tří obyvatel Londýna pochází z menšinové etnické skupiny. Je velmi pravděpodobné, že váš zaměstnavatel nebo přímý nadřízený bude mluvit rusky, polsky a čím dál víc i slovensky. Největším problémem zůstává neznalost místních poměrů a neexistence těch správných kontaktů.
Většina Čechů se zase živí rukama
Češi mířící do ciziny za prací počítají s tím, že budou působit ve zcela jiných oborech, než
v jakých získali kvalifikaci nebo vzdělání. Ve stejném oboru jako v Česku pracuje v zemích EU 37,7 procenta Čechů, většinou jde o starší pracovníky s praxí nebo mimořádně talentované mladé lidi.
Ostatní podle studie často pracují manuálně, například v obchodě, ve službách nebo restauracích. Jejich zaměstnání má z více než 70 procent charakter jednoduché a nenáročné činnosti.
Tahounem už sice nejsou jsou peníze, ale pracovní místo a nebo především zkušenosti a zdokonalení se v jazyce.