1. Oslovte zaměstnavatele, agenturu nebo hledejte na webu
Kontaktujte přímo budoucího zaměstnavatele - osobně, e-mailem, telefonem. Nebo se obraťte na agenturu práce v Česku, ovšem raději si prověřte její solidnost. Můžete také využít pracovní agenturu v Německu a takzvanou Zeitarbeit.
Práci můžete hledat v nabídce evropského portálu eures.europa.eu nebo na stránkách Bundesagentur für Arbeit: www.jobboerse.arbeitsagentur. de, www.zav.de/arbeiten-in-deutschland. Podívat se můžete i na bavorský server určený pro české zájemce: www.careerinternational-me.cz.
2. Zašlete zaměstnavateli dokumenty v němčině
Budoucímu zaměstnavateli nebo agentuře práce pošlete životopis a motivační dopis v němčině, případně doporučení, kontakty na osoby, které mohou poskytnout reference, internetové odkazy na vlastní práci (například články, studie a podobně).
3. Podepište pracovní smlouvu, nechte si uznat kvalifikaci
Pracovní povolení od 1. května nepotřebujete. Jakmile najdete práci, podepište se zaměstnavatelem pracovní smlouvu, v níž budou ošetřeny nejdůležitější body pracovního vztahu. Budete-li chtít pracovat v oboru, který je takzvaně reglementován, musíte požádat o uznání kvalifikace z Česka, což proběhne automaticky bez dalších zkoušek. Týká se to asi 60 profesí: například lékařů, zdravotních sester, učitelů... Více informací najdete na internetových stránkách www.berufliche-anerkennung.de.
4. Odhlaste se v Česku z pojištění
Sociální a zdravotní pojištění za vás bude v Německu odvádět zaměstnavatel. Dostanete i tamní evropskou kartu zdravotního pojištění.
V Česku se proto odhlaste ze systému zdravotního pojištění od data zahájení výdělečné činnosti v zahraničí. Budete-li pracovat v Německu, ale nadále bydlet v Česku, požádejte svou německou zdravotní pojišťovnu o vystavení formuláře E106. Ten je podkladem pro to, aby vás česká zdravotní pojišťovna, u níž jste byli doposud pojištěni, výpomocně zaregistrovala a vystavila vám potvrzení (kartičku), díky němuž budete mít v Česku nárok na stejnou zdravotní péči jako čeští pojištěnci.
Odhlaste se i z českého sociálního pojištění ke dni ukončení činnosti. Jste-li zaměstnanec, odhlásí vás zaměstnavatel, jste-li osoba samostatně výdělečně činná, musíte to udělat sami. V Německu vás do systému německého sociálního pojištění přihlásí zaměstnavatel.
5. Najděte si v cizině bydlení
Pokud neuvažujete o koupi nemovitosti v Německu, bude pro vás ideální Miete, Zwischenmiete či Wohngemeinschaft: Miete (nájem) - pronajmete si byt na určitou či neomezenou dobu přímo od pronajímatele nebo přes realitní kancelář (pak většinou zaplatíte provizi za zprostředkování ve výši minimálně jednoho nájmu); případně převezmete po někom, kdo v bytě končí, smlouvu o pronájmu.
Zwischenmiete (mezinájem) - pronajmete si byt od někoho, kdo jejmá rovněž najatý, ale po určitou dobu (může to být dva týdny až několik měsíců) ho nepotřebuje.
Wohngemeinschaft (WG-Zimmer) -spolubydlení, při němž s více lidmi obýváte větší byt, většinou má každý samostatný pokoj. Cenově je to nejvýhodnější varianta.
Bydlení v Německu hledejte na serverech: www.wg-gesucht.de, www.zwischenmiete. de, www.studentenwg.de, http://berlin.studentenwohnung.de, www.joe-list.de, www.city - wohnen.de, www.zeit-raum.de