CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Stehovani a práce v zahraničí

Stěhování za prací, i do zahraničí

V České republice je i více než 20 let od nástupu kapitalismu velmi vzácné, když se lidé stěhují za prací. Jaké jsou příčiny tohoto stavu a lze vůbec do budoucna očekávat zlepšení? V čem je migrace za prací přínosem?

Stěhování v rámci ČR

Pro stěhování vnitrostátní nebyl v minulých letech víceméně žádný důvod. Jenže jak roste nezaměstnanost a nůžky mezi Prahou a chudými částmi země nadále rozevírají, často je stěhování za prací tou nejlepší, někdy i jedinou cestou k získání zaměstnání. Proč se stěhovat a jaké vám budou stát v cestě překážky?

Pozitiva

Největším pozitivem samozřejmě je, že práci najdete, respektive že si rozšíříte počet pracovních míst, o která se můžete ucházet. Nebudete tak omezeni jen na své město, nebo okres, tudíž vám připravenost ke stěhování za prací zvedne šance na zisk dobrého zaměstnání. A to je vlastně vše. Ostatní případné výhody a pozitiva jsou striktně subjektivní a zahrnují vzletná slova jako „nový začátek“, „rozšíření příležitostí“ a podobně.

Negativa

Nevýhod a překážek je mnohem více. Mnohdy ztratíte častější kontakt se svou rodinou a přáteli, budete muset oželet své koníčky a podobně. To jsou ale všechno věci, které jsme ochotni většinou snést, když jde o peníze na zajištění naší životní úrovně. Problémy jsou jinde a jsou zcela objektivní:

  • Špatná situace na realitním trhu, kdy je dnes problém prodat nemovitost za odpovídající cenu
  • Pomalá deregulace nájemného (neochota opustit levný nájem)
  • Daň z převodu nemovitosti – v roce 2013 se bude dokonce ještě zvyšovat! – náklady na změnu bydliště dosahují až 15 % ceny prodávané nemovitosti (při prodeji a následném nákupu nemovitosti v hodnotě 2 000 000 Kč stát dnes schramstne 2x 60 000 Kč, ale po novém roce to bude už 2x 80 000 Kč)
  • Mnohdy nutnost hledat zaměstnání i pro partnera/ku, kteří musejí kvůli stěhování opustit svou pozici a kariéru

Stěhování za prací do zahraničí

Zde najdeme jak více výhod, tak i mnohem víc překážek, než u vnitrostátního přesunu. Pro jednoduchost budeme brát v potaz stěhování do jiného státu EU, ale mějte na paměti, že do USA, Austrálie a mnoha dalších zemí za prací nemůžete jen tak vycestovat, ale budete si nejprve muset opatřit pracovní vízum a další náležitosti, ne vždy snadno a levné získatelné.

Pozitiva

Nebudeme tu zdlouhavě rozvádět ty úžasné zkušenosti, jazykové dovednosti a zážitky, které vás v zahraničí čekají. Jen si vyjmenujeme, jaké přednosti práce v zahraničí skýtá:

  • Zdokonalení jazykových schopností, které vám ŽÁDNÝ kurz nedokáže poskytnout
  • Šance na mnohonásobně vyšší výdělek
  • Možnost osvojení schopností a návyků, které se do ČR ještě nedostaly
  • Poznání kultury a společnosti, které vám ŽÁDNÁ dovolená nedokáže poskytnout
  • Rozšíření sociálních vazeb do jiných států

Na pomezí negativ a pozitiv pak stojí například tak důležitá okolnost, jako je počasí. Bohužel, vzhledem ke zvyšující se nestabilitě jižních krajin se spíše přikláníme k tomu, že počasí bude překážkou a čekají nás jen přesuny na západ a sever, za deštěm a zimou.

Negativa

Problémů s přestěhování za prací do zahraničí je spousta. Mimo jiné jde už o výše zmíněné počasí, pokud si tedy nevyberete Austrálii, Floridu a podobné, po všech stránkách atraktivní destinace.

  • Jazyková bariéra – ani nadprůměrná znalost tamního jazyka vám nemusí stačit pro plnohodnotné působení na „výřečnějších“ pracovních pozicích
  • Orientace v úředních, daňových a právních problémech může představovat velkou zátěž, byť na území EU vždy najdete dostatek poradenství
  • Nejednotnost penzijních systémů, kdy se může stát, že nedosáhnete na plnohodnotné penze v jednotlivých státech a ve výsledku tak budete ve stáří tratit, byť jste v každém státě poctivě platili důchodové pojištění
  • Počáteční investice může být hodně vysoká, obzvláště pokud se stěhujete a práci ještě nemáte sjednanou (imigrační úředník od vás může chtít důkaz, že máte dostatek financí a nebudete zátěží pro tamní sociální systém)
  • Vytržení ze známého kulturního, sociálního a jazykového prostředí – daleko od přátel, rodiny a lidí, se kterými si můžete popovídat v rodném jazyce
  • Mimo EU jsou problémem víza – pobytová, pracovní a hlavně imigrační – mnohdy jsou však právě vzdálenější destinace tím pravým lákadlem pro přestěhování do zahraničí za prací

(ID 650)
oznámkovat54321
22.4.2013  •  zobrazeno10987x  •  hlasovalo23  •  hodnocení2,13