CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Práce v německu aneb Německo má volná místa pro více Čechů

Aktuality z trhu práce: Německo má volná místa pro více Čechů

V Německu teď pracuje necelých 30 tisíc Čechů. Pracovní trh našich západních sousedů však dokáže pojmout mnohem více lidí. Německu se nyní nedostává zejména zdravotnického a pečovatelského personálu, pracovníků v technických oborech nebo řidičů nákladních aut.

Už dva roky bez bariér

Už dva roky mohou Češi vyjíždět za prací do Německa bez jakýchkoliv bariér. Za tu dobu našlo uplatnění v některé spolkové zemi na 10 tisíc Čechů. Mohlo by to být ale více. Ozývají se hlasy, že Německo svůj pracovní trh otevřelo pozdě. Zapracujte tedy na své němčině a vaše šance na uplatnění se významně rozšíří.

Zdravotníci a technici

„Otevření bylo dobré, ale přišlo moc pozdě, na což jsme dlouho upozorňovali. Jiné země dlouhodobě profitují z toho, že po roce 2004 přicházely kvalifikované síly z nových členských států k nim, a ne do Německa,“ řekl ČTK člen vedení Německé průmyslové a obchodní komory Achim Dercks. Podle něho teď němečtí zaměstnavatelé hledají zejména zdravotnický a pečovatelský personál, pracovníky v technických oborech, v hotelnictví a gastronomii nebo řidiče nákladních aut.

150 pracovních pozic v cizině na Práce.cz

Shánět práci v Německu, případně dalších zemích, můžete i přes portál Práce.cz. Aktuálně je v nabídce téměř 150 pracovních pozic: pro řidiče kamionu, elektrikáře, truhláře, skladníky, fyzioterapeuty a další. Alespoň částečná znalost němčiny nebo místního jazyka je ale podmínkou.

Šanci mají i učni

S nedostatkem zájemců bojují v Německu také učňovské profese. Velké naděje na zlepšení tohoto stavu vkládaly německé profesní komory právě do otevření pracovního trhu v květnu 2011. Tyto komory se zaměřily hlavně na sousední Poláky a Čechy. Podle Centrálního svazu německých řemesel našlo od té doby u sousedů místo přes 80 mladých Čechů - většina z nich v sousedním Bavorsku.

Bez dobré němčiny to nejde

„Víc jsme ale ani neočekávali," přiznal Dercks tím, že hlavní překážkou pro uchycení mladých Čechů v Německu je stále znalost němčiny. Tento problém se ale netýká jen učňů z Česka. „Hlavní potíží a důvodem, proč do Německa přichází za vyučením málo mladých občanů EU, jsou nedostatečné jazykové schopnosti," potvrzuje Julia Stegmannová-Schaafová z řemeslnické komory v saských Drážďanech.

jam, čtk


(ID 652)
oznámkovat54321
9.8.2013  •  zobrazeno24142x  •  hlasovalo428  •  hodnocení2,12