CZENGCOLROGER
Nabídka práce v zahraničí, práce v Německu, brigády v zahraničí
vyhledávání

Práce v zahraničí a v Nemecku

Brigády a práce v Německu

Brigády a práce v Německu

Německo je jako náš rychle se rozvíjející soused velkým lákadlem pro všechny, kteří hledají novou pracovní příležitost v relativní blízkosti domova nebo si chtějí vylepšit německý jazyk pracovním pobytem v zahraničí. Co je ale třeba vyřídit ještě před odjezdem?

Je třeba pracovní povolení?

Ještě relativně nedávno, bylo Německo jednou ze zemí, jež byly po vstupu do Evropské unie v tzv. přechodném období. Pracovní povolení tak až na výjimky bylo potřeba pro všechny, kdo již v Německu nepracovali déle než 12 měsíců nebo nebyly přímými rodinnými příslušníky takovéhoto člověka. V roce 2009 se pak trh uvolnil ještě pro další skupiny Čechů, jako jsou vysokoškolsky vzdělaní nebo osoby pracující v IT.

Přesně od 1. 5. 2011 ale zmíněná ochranná lhůta vyšla z platnosti. Nyní již tedy k práci na německém území pracovní povolení není potřeba. Čeští občané tak mají stejnou šanci najít si zaměstnání v Německu jako rodilý němečtí občané nezávisle na tom, zda se jedná o brigádu nebo o práci na plný úvazek.

Povolení k pobytu

Cestovat do Německa, a to i za prací, mohou samozřejmě Češi zcela volně pouze na základě občanského průkazu nebo cestovního pasu. Povolení k pobytu ale potřebují pro všechny návštěvy Německa delší než 3 měsíce, pro sezónní brigády tak většinou není třeba. Povolení uděluje cizinecký úřad v místě Vašeho německého pobytu.

Obecně je povolení k pobytu udělováno všem, kteří mají v Německu bydliště, podepsanou pracovní smlouvu, jsou samostatně výdělečně činní nebo jsou příjemci služeb. Nezaměstnaní mohou toto povolení obdržet pouze, prokážou-li, že mají platné zdravotní pojištění a dostatečné finanční prostředky pro zajištění svých základních potřeb.

Platové ohodnocení a pracovní doba

Na rozdíl od České republiky v Německu neexistuje celková pevně stanovená minimální mzda. V každém oboru je mzda určována zvlášť. Běžně se však dá počítat s výdělkem 400 – 500 euro měsíčně nebo v případě au-pair s kapesným 270 euro měsíčně. Podobně v Německu platí i různorodost pracovní doby, po kterou může být zaměstnanec na pracovišti.

Hledání práce v Německu

Práci v Německu je nejvýhodnější hledat přes náš internetový portál nebo přes zprostředkovatelské agentury. Využít lze nejen ty české, ale přímo německé agentury nebo úřady práce (Agentur für Arbeit). Rozsáhlou databázi pracovních míst v zemích Evropské unie poskytuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR na svých stránkách v rámci projektu EURES.

U odborných prací je třeba si dát při hledání práce pozor na uznání Vašich kvalifikací. Obecně se Německo řídí základními směrnicemi EU pro uznávání, u některých specializovaných oborů je však dobré si uznání kvalifikace předem ověřit.


(ID 651)
oznámkovat54321
22.4.2013  •  zobrazeno15389x  •  hlasovalo242  •  hodnocení2,09